Hodnocení kostýmů

Letos budou hráčům přidělovány 2 až 4 životy.

Hlavním kritériem hodnocení kostýmů letos bude celkový dojem z kostýmu – to jakým způsobem se povede hráči vystihnout oděv příslušníka daného národa. Jakákoliv zbroj vám tedy nepřidá životy, pokud nebude zapadat do kostýmu, který máte na sobě. Naopak plný počet životů můžete dostat, aniž byste na sobě měli jediný kousek železa.

Pro ilustarci jsme pro vás natočili video, jak budeme hodnotit kostýmy:

 

Zde popisujeme to, jak vypadá bojovník s odpovídajícím počtem životů:

0 životů – pokud přijedete v perfektně propracovaném kostýmu pikaču nebo růžového poníka, tak vás pošleme převlíct nebo domů.

1 život – v ojedinělých případech nějaké mladého začátečníka v tragickém ‚kostýmu‘ odměníme alespoň účastí ve hře. Pokud ale tohle čtete, tak to snad nebude váš případ.

2 životy – základní voják v prosté haleně a kalhotách/nohavicích, doplněnými o alespoň improvizovaný opasek s nějakým osobním zavazadlem (taštice, žebradlo apod.) s rozumně zamaskovanýma civilníma botama, u elfů budou samozřejmostí uši, trpaslíků fousy, u skřetů mejkap a u haraďanů i turban nebo šátek. Ruce si chrání rukavicemi.

3 životy – základní voják doplněný o zdobné prvky oděvu – lemování, třeba i výšivkou nebo kožešinou, šperky (amulety apod.) – a další vrstvy kostýmu – varkoče, tuniky, kabátce. Obutí už lépe koresponduje s oděvem – hráč investoval do historických/historizujících bot, nebo si vyrobil krpce a onuce. Voják už také projevil snahu chránit svůj život alespoň nějakou zbrojí (prošívka, nátepníky, kratší kroužkovka, různé holenní chrániče) a je vidět i ochrana hlavy (vyztužený límec, bytelnější čapka – velmi pomůže batvat, přilba). U tříživotových vojáků očekáváme, že bude mít v pořádku také zbraně, tedy nad rámec podmínek pro jejich schválení do bitvy bude vidět i snaha o esteticky pozitivní dojem a zbraně budou alespoň přibližně odpovídat armádě, za kterou bojuje (tedy např. úplně neoceníme zářivě provedený gotický meč u skřetů). Rozlišení podle armád je bezpodmínečné na přiměřené úrovni – skřeti mají masky nebo kvalitní bodypaint, trpaslíci mají funkčně zhotovené vousy, které drží, haraďani mají warpaint atd…

4 životy – veterán na první pohled. Kostým je spíše oblečením, funkčním pro život v poli. Veškeré části oblečení mají propracované i detaily, jsou vzájemně sladěné a funkčně na sebe navazují. Z kostýmu je patrný způsob života jeho nositele, příslušnost k sociální vrstvě (jakože chudák, měšťan, šlechtic). Oblečení, doplňky i zbraně jsou individualizované, tedy specificky tvarované, doplněné o erby nebo osobní značky, ražbu kožených prvků, či jiné zdobení – prostě daný předmět vypovídá o svém majiteli ve shodě se zbytkem kostýmu a jeho majitel odlišuje svoji věc od věcí druhých (vzpomínáte, jak jste si na základce tunili penály a sešity?). Muži z první linie se chrání solidními prošívkami, kroužkovými zbrojemi i jednotlivými kusy plátové zbroje, hlavu kryjí kuklami nebo přilbami z kovu či silné kůže, lukostřelci či lehká pěchota jsou obrněni méně, ale praktičtěji. Dosáhnout na čtyři životy rovněž pomůže kvalitní provedení zbraní, s barvením a vkusným zdobením.


Všeobecně vzato, jde o to splňovat co nejvíce pojmových znaků z dané kategorie a máte‑li nebo (nemáte) na sobě něco, co Vás stahuje do nižší kategorie, vyvažte to něčím, co Vás bude vytahovat do kategorie vyšší. Např. nedokážete-li si opatřit solidní pokrývku hlavy a zároveň máte možnost vzít si (pěkné boty, kroužkovou zbroj, vytuněný skřetí hábit, nátepníky…), tak to pochopitelně udělejte. Držte se však zdravého rozumu a dbejte na to, aby Váš kostým tvořil harmonický celek (neberte si ornamentálně zdobenou přilbici s chocholem, když k tomu budete mít jen kostým typu základní voják).


Pár typických příkladů:

2 životy – skřet se začerněným obličejem, potrhanou haleno-tuniko-suknicí a kalhotami, jednoduché černé rukavice, bez pokrývky hlavy, s jednoduchými zbraněmi, na nohách má nerušivé moderní boty omotané látkou, že jde rozeznat maximálně špička a pata.

2 životy – gondorský zelenáč v prosté tunice a kalhotách, maskované moderní boty, rukavice, kroužková zbroj bez prošívky, přilbice bez batvatu.

3 životy – trpasličí voják v pytlových kalhotách, s dlouhou tunikou ke kolenům (opticky zkracuje postavu), prošívanou zbrojí, varkočem lemovaným kontrastní obrubou, zesílených rukavicích, vycpávané čapce a krpcích s ovinkami.

3 životy – haraďan v jednoduché tunice, jednoduchých černých kalhotách, jednoduché prošívanici a kroužkové zbroji, batvatu, kroužkové kukle a turbanu.

4 životy – ehm, víte, kdo jsou? Spoustu z nich najdete u popisu jednotlivých armád v sekci STRANY.


Co když chci přijet v plno-plátovce nebo něčem, co k tomu má dost blízko?

Popravdě, úplně to nedoporučujeme, máme pro to několik důvodů. Za prvé letošní setting akce si představujeme jako střet obyčejných, dalo by se říci druhořadých jednotek; hrdinové a veteráni, kteří by takové zbroje měli, jsou podle příběhové logiky jinde na mapě (viz příběh). Koneckonců, i pokud si vezmete Pána Prstenů, tak ve větším množství plátové zbroje se tam vyskytují uruk-hai a gondorská jízda, a to je docela málo, na to jak velké armády se tam jinak pohybují. Proto/kromě toho si myslíme, že atmosféru Středozemě prostě mnohem lépe navozují kvalitní kostýmy popsané výše pod čísly 4 a 3, než (byť impozantní) hora železa. Za druhé budete vlastně v nevýhodě, protože i pokud organizátor ohodnotí Vaše odění maximálním množstvím životů, stejně budou na bojišti rovnocenně oživotovaní hráči, kteří na sobě ponesou podstatně méně kilogramů. Větší množství plátů tedy nedoporučujeme i proto, že už nepřináší ekvivalentní výhodu. Pokud jsme Vás od Vašeho úmyslu ani tímto neodradili, pak jen prosíme, abyste vzali v potaz, že jen zbroj kostým nedělá, takže ji nezapomeňte doplnit i o nějaké vhodné neželezné části kostýmu, které Vás zřetelně přiřadí k některému z herních národů.


Co je (skoro) určitě špatně:

Obecně kostýmy nezapadající do světa Pána prstenů (Warcrafty, Naavi, apod.), do této kategorie ale spadá i RS oděv nerespektující stylové a barevné ladění jednotlivých armád (to se asi týká hlavně světlé a např. půjde o jakékoliv kostýmy obsahující větší množství červené, nebo například oděv lancknechtů). Ignorance národních specifik (nezačernění skřeti, Haraďani bez ‚ručníku‘, holobradí trpaslíci…). Palestiny u Haraďanů. U holek různé varianty na podprsenkové zbroje, vystavování výstřihů, nahá bříška (pánové to určitě ocení mimo bitvu, ale do bitvy to nepatří).  Piráti z Karibiku u Umbaru. Příliš nadšení nebudeme ani z různých nekromancersko-nemrtvákovských kombinací (byť u dobře pojatého Umbaru-Temného Númenoru to jako dílčí motiv může mít místo). Atmosférické postavy nedomluvené s organizátory (Aragorn, Legolas, Gandalf, nazgulové atd.).